Mobile Legends Türkiye topluluğu olarak, daha kaliteli ve zevkli oyun deneyimi için oluşturduğumuz platforma destek olduğunuz için teşekkür ederiz.

Mobile Legends Türkiye

UNUTULMUŞ HAZİNELER SERİSİ : GORD

Mobile Legends Bang Bang…

Hepimizin amacı eğlence, hepimizin amacı galibiyet. En güçlü takımı kurabilmek, en güçlü oyuncularla eşleşebilmek hatta en güçlü oyuncuların içinde olmak. Kim istemez ki böyle bir sıralamada olabilmeyi. Bu yolda da tek bir amaç güdüyoruz tabii ki. O da; En güçlü kahramanlara sahip olmak.

     “Meta’da hangi Kahramanlar var.”

     “Yeni çıkan Kahraman’ın hasarı çok yüksek.”

     “….. Kahraman buff aldı.”

 Gibi sebeplerle sürekli daha iyi olan kahramanlara yöneliyoruz. Ancak unuttuğumuz, kullanılmış bir mendil gibi köşeye fırlattığımız o kahramanları unutmamak gerek. O kahramanlardan öyle bir tanesi var ki; hem destek rolünü üstlenebilen, hem büyücü kısmına ibret olan, koridorda baskınlığı kolaylıkla sağlayabilecek ve her koridorda rahatlıkla oynanabilecek bir KAHRAMAN. Herkesin unutmaya yüz tuttuğu, her oyunumda “Bu da seçilir mi ya *****” sözleriyle karşılaştığım; “Gord”dan başkası değil tabi ki.

En son ne zaman etkili şekilde  buff ya da nerf yediğini hatırlamıyorum bile. Öylesine unutulmuş ki, MLBB oyun ekibi bile onun üzerinde bir oynama yapmıyor. En son yapılan Remake sonrasında bir daha el bile sürülmemiş, benim gibi gariban tayfanın küfürler içerisinde oynamak zorunda kaldığı bir kahraman haline dönüşen Gord neden bu kadar önemli peki?

Öncelikle hasar eşiği bir büyücü için gayet güzel seviyelerde. Eğer ki mana sorununa çözüm olacak itemler tercih edilir ( ya da takımımız;  halk  tabirimizle kırmızı veya maviyi sizin için feda ederse), her koridorda her 7 saniyede bir rakibinizi sersemleterek ve ufak da olsa Esrarengiz Emir skilli ile hasar vererek rahatsız edebilirsiniz. Tabi bu süre seviye atladıkça ve oyun içi bufflar ile daha da kısa zamana düşürülebilir. Sürekli olarak hareketsiz kalma tehditi rakibiniz için gerçekten can sıkıcı bir hal almaya başlayacak ve rakibinizi kışkırtacaktır. Ayrıca Esrarengiz Mermi’nin erişim menzili yerde üç defa sekeceğinden rakibinizi geriye doğru değil farklı yönlere çekilmek zorunda bırakacaktır. Bu kombo sadece koridor savaşlarında değil, takım savaşlarında da çok sayıda rakibe kısa süreli de olsa sersemleme kazandıracaktır. Ancak bu kısa saniyelerin MLBB için çoğu takım savaşının seyrini değiştirebilecek kadar önemli olduğunu hepimiz zaten biliyoruz.

Gord, az önce tutturduğunuz kombodan sonra muazzam bir pasife sahip olacak. Rakibiniz, Esrarengiz Emir’in alanındaysa eğer sonraki temel vuruşlarınızdan bir iki tanesi daha da yüksek hasara dönüşecektir. Ayrıca Esrarengiz Emir işe riske bile girmeden minyon kesmek de gayet mümkün. Menzilinizin fazlalığı ise size ölümden uzak kalma pasifinizi kazandıracaktır. Tabii bu pasif ellerinizin ve aklınızın marifetiyle doğru orantılı olarak artıyor 🙂

 

Buraya kadar herşey güvenli ve güzel gidiyor değil mi? Asıl güzel kısımlar ise bundan sonra başlıyor!..

Gelelim Gord’u Gord yapan skilline. Ultimate skill yani Ulti olarak bildiğimiz, 4. Seviyede açılan, Japon animelerinden fırlamış bir buz ışını. Esrarengiz Taşkınlık…

Eğer ki bir kombinasyon tutturabilirseniz ya da yanınızda rakibinizin dikkatini dağıtabilecek, hareketini kısıtlayabilecek bir arkadaşınız varsa tebrikler. Artık yenilmezsiniz 🙂

Bu buz ışınının özelliği nedir peki? Öncelikle menzili haddinden fazla yüksek. Gayet uzak alanlara erişebiliyor. Ultiyi kullandığınızda, denk getirdiğimiz her rakip %10 yavaşlayacaktır ki bu da sizden kaçmasını zorlaştıracaktır. Bu sadece sizin için değil, takım arkadaşlarınız için de büyük fayda sağlayacak. Bir kişiyle sınırlı kalmadan yan yana ya da arka arkaya durmuş bir çok rakibe aynı anda hasar vermenize olanak sağlayacaktır. Bu yüzden Gord’un ultisi takım savaşlarında büyük bir katkı sağlayacaktır.

İşte bu özellikler Gord’u hala en iyiler arasında tutunmasını sağlayan nadide hazinelerdir. Peki Gord’un hep güzel yanlarından bahsettik değil mi? Yok mu arkadaşım bu kahramanın kötü yanları. Olmaz olur mu? Tabii ki varL

Düşük Hareket Hızı
Öncelikle düşük hareket hızı. Başlangıçta diğer kahramanlardan çok daha düşük bir hareket hızına sahip. Üzerinde kaydığı kaykay yerine yürüse daha hızlı gidebilir aslında ama J Herhangi bir baskın anında eğer ki açıktaysanız yakalanmama gibi bir lüksünüz yok ne yazık ki. Ayrıca rakibinizin kullanacağı becerileri savuşturmak da sizin için zorlaşacaktır.  Ancak tabii ki bunun da bir çözümü var. O da oyun içinde alacağınız eşyalar. Örneğin hareket hızı seçimini “Çabukluk Botları” yaparak bu soruna bir çözüm bulabilirsiniz. Ancak tabi ki bu da kesin bir çözüm değil.

Kaçmaya yönelik bir becerisi bulunmaması.
Evet Gord’un tüm becerileri ofansif beceriler. Geriye çekilirken Esrarengiz Mermi ile rakibi sersemletme şansınız da olsa bu etkinin kısa sürmesi ve becerinin aktifleşmesinin uzun sürmesi büyük bir dezavantaj haline geliyor. Bunun çözümü de her kahramanda olduğu gibi eski adıyla Fıskeci, yeni adıyla Işınlanma gibi görünse de unutmayalım ki her kahraman bu yeteneğe sahip olabiliyor. Yani bu da çoğu zaman bir çözüm olmaktan çıkıyor.

Güvenli oynamak zorunda olması ve düşük can seviyesi
Gord hangi kahraman tarafından yakalanırsa yakalansın, can seviyesi bir büyücüye göre bile az olduğundan oyun dışı kalması çok da uzun sürmüyor. “Anında erittiler abi” ya da “Tek yedim. Bildiğin tek attı adam” gibi cümleleri çok kullanacaksınız. Ayrıca verdiğiniz hasar ve sersemletme etkileriniz, rakibinizin neredeyse size özel bir saldırı planıyla hareket etmesini sağlar. Bu yüzden genellikle ilk hedef siz olabiliyorsunuz.   Bu durumdan nasıl kurtuluruz peki? Benim önerim ve bizzat kullandığım taktik (ki çoğu zaman işe yaramaz 🙂 ) Işınlanma yeteneği ve Kar sopası adlı eşyanın birleşimidir. Eğer ki kulenin yakınında bunu kullanırsanız (Kar sopasının aktif becerisi kendinizi 2 saniye boyunca her hasara bağışık ancak hareketsiz hale getirmesidir.) güvenilir dostunuz kulenizin tarafından rakibinizin iki kez hasar yemeyi göze alması ya da geri çekilmek zorunda kalmasına yol açar. Böylelikle siz de derin bir nefes alabilirsiniz. Ama dediğim gibi çoğu zaman işe yaramaz 🙂

 

Diğer bir dezavantaj ise takımınızdaki herkesin size önyargılı yaklaşacak olması ve ilk hatanızda bile size sürekli “Ben sana Gord alma dedim Demi *****”  “Al şimdi o Gord’u *****” gibi sözlere başvuracak olması. Ne yazık ki burası Türkiye serverı. O yüzden çoğu zaman kendi takım arkadaşlarınızdan bile medeniyet bekleyemiyorsunuz.

Gord hakkında paylaşacaklarım şimdilik bu kadar. Sizlere “Önerdiğim Build’i de göstererek yazıma son veriyorum.

Eğer ki okuduysanız hepinize de teşekkür ediyorum 🙂 Mobile Legends’lı günler…

Utgu

YORUM YAZ