Mobile Legends Türkiye topluluğu olarak, daha kaliteli ve zevkli oyun deneyimi için oluşturduğumuz platforma destek olduğunuz için teşekkür ederiz.

Image Alt

Mobile Legends Türkiye

Hayabusa Rehberi

Hayabusa oyundaki en fazla mekaniğe ve etkili yetenek efektlerine sahip olan suikastçi kahramanlardan biridir.Yetenekleri gereği takım savaşından çok bire bir savaşta daha etkilidir.Yetenek komboları ile karşı takımdaki kritik bir rakibi saniyeler içinde katledip hasar bile almadan yerine dönebilir.Nihai yeteneği süresi boyunca hasar almayan Hayabusa bunu kullanarak gerektiğinde kule altındaki rakibini bile katledebilir.Hayabusa oynarken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri yüksek yetenek ‘Bekleme Sürelesi’ ve ‘Mana’ miktarıdır.Dikkatli kullanılmadığı takdirde hızla biten ‘Mana’ geride kalmanıza neden olabilir.

Yetenek Analizi

Pasif yeteneğin ismi ve analizi: “Ninjutsu : Gölge Şifası”
Aynı kahramana yapılan 4 yetenek vuruşundan sonra , Hayabusa ‘Can (HP)’ yeniler.’Can’ değeri ne kadar düşükse o kadar çok yeniler.Bu etki her 3 saniyede bir 1 kere tetiklenebilir.
Hayabusa’nın pasif yeteneği nihai yeteneği ile senkronize olan bir yetenektir.Bu senkronizasyon şu sekilde gerçekleşir.Hayabusa nihai yeteneğini kullandığında düşmana birden fazla kez çok hızlı bir biçimde hasar verir bunu yaparken pasifinden de yararlanabilir ve yaptığı her saldırada ‘Can’ yeniler.Yani bu şekilde Hayabusa nihai yeteneği ile rakibinden yüksek miktarda ‘Can’ yenileyip takaslardan üstün çıkabilir.Aynı zamanda bu can yenileme efekti koridor safhasında daha uzun süre hayatta kalmak için ve rakibi ezmek içinde kullanılabilir.

İlk yeteneğin ismi ve analizi: “Hayalet Shuriken” BEKLEME SÜRESİ : 7 SN MANA BEDELİ : 85
Hayabusa önündeki yelpaze şeklindeki bir alana üç adet shuriken fırlatır.Her shuriken isabet ettiği düşmana ‘250 Fiziksel Hasar’ verir ve hareket hızını %60 düşürür.Aynı düşmana en fazla %200 hasar verilebilir.Eğer 3 shuriken de aynı kahramana isabet ederse Hayabusa harcadığı mana miktarının %20 kadarını yeniler.
Hayabusa’nın bu yeteneği rakibe hasar veren ana yeteneğinidir.Yeteneğinin sahip olduğu yüksek menzil ve birden fazla shuriken atması rakibe çok yaklaşmadan yüksek hasarlar vermesini sağlar.Yeteneğin sahip olduğu %60 yavaşlatma etkisi kendinden kaçan rakiplerini yakalamak veya takım savaşlarında rakibi dürtmek için çok avantajlıdır.Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise yüksek mana bedelidir.Yeteneği kullanırken iyi nişan almalı ve gereksiz yere kullanmamanız gerekmektedir.Aksi takdirde ‘Mana’nız hızla bitebilir ve koridorda geri kalabilirsiniz.

İkinci yeteneğin ismi ve analizi: ”Dörtlü Gölge” BEKLEME SÜRESİ 18 SN MANA BEDELİ : 80
Hayabusa dört yöne doğru dört tane hayalet salar.Bu gölgeler eğer bir düşman kahramana çarpar ise ‘120 Fiziksel Hasar’ ve ‘%60 Yavaşlatma Etkisi’ uygular ve hedefteki hayalet bedenine gider.Hayabusa kendini hayaletlerin içine ışınlayabilir , eğer hayalet bir rakibin içindeyse ‘120 Fiziksel Hasar’ verir.
Bu yetenek şüphesizki Hayabusa’nın en önemli ve kullanışlı yeteneğidir.Bu yetenek ile birden çok kombo veya taktik uygulanabilir.Örneğin kule altında bekleyen bir rakibi öldürmek için kule altına bir gölge atılıp daha sonra o gölgeye ışınlanıp rakibinizi öldürebilir ve hemen ardıdandan diğer gölgenize giderek hızlıca uzaklaşabilirsiniz.Bu yetenek ile rakiplerinizi kandırabilir ve şaşırtmanızda mümkündür.Dört ayrı gölgeye istediğiniz gibi ışınlanabildiğiniz için rakibinizi ters köşeye yatırabilirsiniz.Ayrıca bu yetenek ile Hayabusa’nın nihai yeteneği kombolanabilmektedir.Fakat dikkat edilmesi gereken nokta ise yeteneğin yüksek ‘Bekleme Süresi’ ve ‘Mana Bedeli’dir.Yeteneği doğru zamanlarda kullanmanız gerekmektedir.Gereksiz yere kullanmak hem ‘Mana’ miktarınızı hızlıca tüketip hemde uzun bir süre yeteneğin yenide aktifleşmesini beklemenize yol açacaktır.

Son yeteneğin ismi ve analizi: “Ougi : Gölge Ölümü” BEKLEME SÜRESİ 36 SN MANA BEDELİ : 130
Hayabusa gölgeye dönüşerek savaş alanında sıçrayışlar yapar , belirli alandaki düşmanlara birden fazla kez tek-hedefli hasarlar verir.Her saldırı ‘130 Fiziksel Hasar’ verir.Aynı kahramana birden fazla kez saldırı yapmak her isabette hasarı %5 arttırır.
Hayabusa’nın nihai yeteneği oyundaki benzersiz yeteneklerden birisidir.Savaş esnasında birden yok olup gölge formuna geçip rakibin üzerine birden fazla kez hızla saldırı uygular.Bu saldırıların hasarı çok yüksektir.Unutmamak gereken nokta Hayabusa gölge formundayken hasar almaz bir moda girer bu süre içinde Hayabusa hasar veya kitle kontrol efektlerinden veya kule hasarlarından etkilenmez.Bu özelliği kullanarak rakibi kule altında kesmek mümkündür.Bu yetenek daha çok birebir rakiplerde etkili olan bir yetenektir ayrıca etrafta bulunan minyon veya orman canavarlarda bu yetenekten etkilenebilir.Bu nedenle bu yeteneği en etkin biçimde kullanmak için tek bir hedef seçip temiz bir arazide kıstırmamız daha iyi olur.

Yetenek Gelişimi

Hayabusa için yetenek gelişimi sırası şu şekildedir ;
1-”Hayalet Shuriken”
2-”Ougi : Gölge Ölümü”
3-”Dörtlü Gölge”
Sıralamayı bu şekilde yapma nedenimiz ilk yetenek olan “Hayalet Shuriken”in diğer yeteneklere oranla daha az ‘Bekleme Süresi’ ve daha fazla hasara sahip olmasıdır.İkinci olarak nihai yeteneği geliştirmemizin sebebi birebir karşılaşmalardan üstün çıkabilmek içindir.Son olarak “Dörtlü Gölge” yeteneğini geliştirme nedenimiz ise bu yeteneğin daha çok komboların başlatılmasında veya kötü bir konumdan kaçmak için kullanılmasıdır.

Kombo Analizi

Hayabusa için en ideal kombo şekli şu şekildedir ;
İlk önce koridor safhasında rakibinizi ilk yeteneğiniz ‘Hayalet Shuriken’ ile bir süre dürtüp canını bir miktar düşürmeniz gerekmektedir. Daha sonra minyonların olmadığı veya az olduğu bir konumda mümkünse rakibin tam üstüne veya yakınına ‘Dörtlü Gölge’ yeteneğini yollamaktır.Bundan sonra ise rakibe en yakın gölgeye ışınlanıp hemen ardından nihai yeteneğiniz ‘Ougi : Gölge Ölümü’nü kullanmanız gerekmektedir.Daha sonra nihai yeteneğiniz bittiğinden hemen sonra ‘Hayalet Shuriken’ yeteneğini kullanıp zaten yanı başınızda olan rakibinizi vurmanız hemen ardından halen aktif olan ‘Dörtlü Gölge’ yeteneğinizin diğer gölgelerinden herhangi birine geri ışınlansanız gerekir.Bu şekilde kombo biter ve rakibiniz yüksek ihtimalle ölür veya çok düşük bir can ile üsse dönmek zorunda kalacaktır.Dikkat edilmesi gereken nokta bu kombonun çok hızlı yapılması gerekmetedir. Aksi takdirde ‘Dörtlü Gölge’nin etkisi bitecek ve bulunduğunuz konumdan uzaklaşma imkanınız olmayabilir.Bu nedenle uygun bir zamanda çok hızlı uygulanması gerekir.

Savaş Büyüsü

Hayabusa için en uygun savaş büyüsü “İntikam” büyüsüdür.Bunun nedeni ise Hayabusa’nın yetenekleri minyon veya orman kesmek için çok elverişli değildir bu nedenle daha hızlı orman dönmesi ve teçhizatlarını daha hızlı alması için “İntikam” en iyi seçimdir.

Önerilen Teçhizatlar:

Hayabusa için en uygun teçhizat sıralaması şu şekildedir ;
1-”Kana susamış Balta”
2-”Büyülü Ayakkabılar”
3-”Avcı Darbesi”
4-”Büyülü Kılıç”
5-”Umutsuzluk Kılıcı”
6-”Ölümsüzlük”

Analiz
İlk teçhizat ve analizi : İlk olarak ‘Kanasusamış Balta’ teçhizatını alma nedenimiz teçhizatın sahip olduğu yüksek hasar ‘+70 Fiziksel Saldırı’ ve ‘%20 Bekleme Süresinden Azalma’ etkileri içindir.Bunun yanı sıra bu teçhizatın pasifi ‘Yetenekler hasara neden olduğunda hasarın %15’i kadarını ‘Can’ olarak yeniler’ bu etki Hayabusa’nın nihai yeteneği ile uyum göstermektedir.Nihai yeteneğinde saldırılardan gelen hasarı ‘Can’a dönüştürdüğü için bu teçhizatı alarak ‘Can’ yenileme etkisini yükseltebilirsiniz.

B. 2. teçhizat ve analizi : İkinci olarak ‘Büyülü Ayakkabılar’ teçhizatını alma nedenimiz teçhizatın sahip olduğu ‘%10 Bekleme Süresinde Azalma’ etkisi içindir. Hayabusa yetenekleri gereği yüksek soğuma sürelerine sahiptir.Bu nedenle ihtiyacı olan en önemli şeylerden biri ‘Bekleme Süresinde Azalma’ etkileridir.Ve bu teçhizat bu gereksinimi karşılamaktadır.

C. 3. teçhizat ve analizi : Üçüncü olarak ‘Avcı Darbesi’ teçhizatını alma nedenimiz teçhizatın sahip olduğu yüksek hasar ‘+100 Fiziksel Hasar’ ve ‘%10 Bekleme Süresinde Azalma’ etkileri içindir.Bekleme Süresinde Azalma ve yüksek hasar içeren bir teçhizat olduğu için Hayabusa’ya bu teçhizatı seçmek çok uygun bir seçimdir.

D. 4. teçhizat ve analizi : Dördüncü olarak ‘Büyülü Kılıç’ teçhizatını alma nedenimiz teçhizatın sahip olduğu ‘+60 Fiziksel Saldırı’ ve ‘+24 Büyü Direnci’ etkileri içindir.Bunun yanı sıra teçhizatın pasifi ‘Hayat Çizgisi – CAN %15’in altına düştüğünde 510-1350 arası bir kalkan devreye girer’ etkisi Hayabusa’nın hayatta kalmasına ve ölmemesine büyük katkı sağlamaktadır.

E. 5. teçhizat ve analizi : Beşinci olarak ‘Umutsuzluk Kılıcı’ teçhizatını tercih etme nedenimiz teçhizatın sahip olduğu yüksek hasarlar ve ‘+130 Fiziksel Saldırı’ , ‘+%25 Saldırı Hızı’ ve ‘+%10 Kritik Saldırı’ etkileri içindir.Bu teçhizat Hayabusa’nın ihtiyacı olduğu yüksek hasar ve kritik istatistiklerini içerdiği için bu teçhizatı seçmek kahraman için çok uygundur.

F. 6. teçhizat ve analizi : Son olarak ‘Ölümsüzlük’ teçhizatını tercih etme nedenimiz teçhizatın sahip olduğu savunma etkileri ‘+800 Can , +40 Büyü Direnci’ içindir.Bunun yanı sıra teçhizatın pasifi ‘İmmortal – Kahraman öldükten 2 saniye sonra %15 Can ve 300-1000 hasarı emebilen bir kalkan ile yeniden doğar bu etki 180 saniyede bir kullanılabilir’ bize savaş sırasında öldüğümüzde yeniden dirilmemize ve rakibe skor vermekten kaçınmamıza olanak sağlar.

Amblem Seti

Hayabusa için en uygun amblem seti ‘Fiziksel Suikastçi Seti’dir.Bunun nedeni amblem setinin sahip olduğu ‘Fiziksel Hasar’ ve ‘Bekleme Süresinde Azalma’ gibi etkilerdir.Hayabusa’nın ihtiyacı olan tüm etkiler bu amblem setinde bulunmaktadır bu nedenle bu amblem seti en uygun seçim olacaktır.

Savaş Stratejisi

Hayabusa oynarken koridor safhasında yeteneklerinizi dikkatli ve isabetli kullanmanız gerekmektedir.Yüksek mana bedelli yeteneklerinizden dolayı mana değeriniz hızlıca bitebilir.Hayabusa ile oynarken rakibinizi tek yakalamanız gerekmetedir.Kahraman yetenekleri gereği daha çok birebir bir dövüş için hazırlanmış bir kahmandır.Kombolarınız yaparken hızlı ve çabuk olmanız gerekmektedir aksi takdirde kombolarınız bozulabilir.Hayabusa oynarken orman dönmeyi ve mümkünse ‘Mavi Güçlendirme’yi almayı unutmayın.Bunun size hem mana hemde bekleme süresinde azalma etkileri olacaktır.Bu şekilde rakibinizi daha kolay ezebilirsiniz.

Takım Savaşı Stratejisi

Hayabusa takım savaşından çok bire bir dövüş kahramanıdır.Eğer takımınıza yardım etmek istiyorsanız gözünüze rakip takımdan güçlü ama dayanıksız bir rakip kestirip onun boş bir anını kollamanız gerekmektedir. Rakipten önemli bir kişiye odaklanıp onu aradan çıkarmak takımınıza büyük katkı sağlayacaktır.Bunun yanı sıra takım savaşı esnasında yeteneklerinizin sahip olduğu kitle kontrol ve yavaşlatma etkilerini kullanarak rakiplerinizi rahatsız edebilirsiniz.Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise Hayabusa ile birden fazla düşmana tek başınıza saldırmamanız dır. Daha çok tek kişi odaklı oynarsanız ve gözünüze kestirdiğiniz kişiyi sürekli olarak kesersiniz takımınıza daha büyük katkılar sağlayabilirsiniz.

YORUM YAZ