Mobile Legends Türkiye topluluğu olarak, daha kaliteli ve zevkli oyun deneyimi için oluşturduğumuz platforma destek olduğunuz için teşekkür ederiz.

Mobile Legends Türkiye

Freya Rehberi

FREYA

Freya saldırı gücü taşıyıcısı ve savaşçı bir karakterdir.Freya kitle kontrol özelliğine sahiptir ve takım savaşlarında en önde durur.

YETENEKLER

Pasif ( Ruh dokunuşu ) : Freya her 2 oto atacktan sonra kahramanı çevreleyen kutsal bir kalkan meydana gelir bu kalkan 3 kez biriktirildiğinde kahramanın çevresinde 3 küre oluşur ve bu küreler freyanın etrafında döner düşmana ve orman yaratıklarına hasar verir. Minyonlar hariç

İnanç Kanatları : Bekleme süresi 10 saniye Mana bedeli 80

Hedeflenen bir alana zıplar ve rakip oyunculara , minyonlara ve orman yaratıklarına 240 fiziksel hasar verirken aynı zamanda rakibi ortaya toplar.

Işık Hızında Saldırı : Bekleme süresi 7.5 saniye Mana bedeli 80

Skil kullanıltan 5 saniye içinde ilk 3 temel saldırının hızını arttırır.3. saldırı kahramanın önündeki yelpaze şeklinde bir alana içerisinde bulunan düşmanları sersemletir ( minyonlar ve orman yaratıkları dahil ) ve fazladan 180 fiziksel hasar verir.

Valkyrie : Bekleme süresi 34 saniye Mana Bedeli 120

Valkrie moduna girer kahramanın altında dairesel bir alan açılır ve bu alan tek seferliğine 360 fiziksel hasar verir ve daire içindeki kahramanları yavaşlatır. Freya ayrıca Valkyrie modundayken fazladan 20 saldırı gücü ayrıca 15 zırh ve büyü direnci kazanır.

YETENEK GELİŞİMİ

Işık hızında saldırı (2. skill ) ve Valkyrie fullenmeli 3. skill )böylelikle bekleme süresini düşürmüş olucaz .

1-5 level arası : Işık Hızında Saldırı / İnanç Kanatları / Işık Hızında Saldırı / Valkyrie /Işık Hızında Saldırı

6-10 level arası : İnanç Kanatları / Işık Hızında Saldırı /Valkyrie / Işık Hızında Saldırı / İnanç Kanatları

11-15 level arası :Işık Hızında Saldırı /Valkyrie/İnanç Kanatları /İnanç Kanatları /İnanç Kanatları

KOMBO ANALİZİ

Rakip birimin yada birimlerin üzerine İnanç Kanatları ile zıpladıkdan sonra Valkyrie yeteneğimizi etkinleşrip aynı anda Savaş büyüsümüz olan Sersemleti kullanıp hemen ardından Işık Hızında Saldırı yeteneğimizi kallanıp rakip takımı sersemletme ve yavaşlatma etkisinin içine sokup kolay bir şekilde skor yada skorlar almamızı sağlayabilir.

Kısaca kombomuz (Savaş büyüsü kişiye göre değişiklik göstereceği için Kombo ya bunu dahil etmiycem )

İnanç Kanatları – Valkyrie – Işık Hızında Saldırı.

Şeklinde kullanmanız en uygunu olucaktır.

SAVAŞ BÜYÜSÜ

Sersemletme : Savaş büyüsü kişinin oynama şekline göre çeşitlilik gösterebilir. Örnek vermek gerekirse rakip takımı yada oyuncuyu sersemletme etkisinin içinde bırakıp minimum hasar alıp maxımum hasar vermek yada rakip takımı sersemletme etkisi içinde bırakıp takımımızın rahat skor yada skorlar almasını sağlıyabiliriz. Örnek olarak Team fightta İnanç kanatlarını kullanıp rakip takım oyuncularını bir araya toplaıktan hemen sonra Sersemletme büyüsünü kullanıp aynı anda Valkyrie skillini kullanıp rakip takıma yavaşlatma ve belli hasarımızı bıraktıktan hemen sonra Işık Hızında Saldırı yı kullanıp 3. oto saldırımızdan elde edeceğimiz 2. sersemletme etkisini kullanara rahat bir şekilde skor yada skorları alabiliriz.

NOT: Bu savaş büyüsünü bireysel değil takım için kullanmak en uygunudur.

İnfaz : İnfaz savaş büyüsü 1ws1 ‘ lerde Freyanın işini aşırı fazla kolaylaştırır.İnfaz savaş büyüsünün vermiş olduğu 240-800 arası gerçek hasar vermesi ( seviye ile gelişir ) yani bu karşı rakibin zırh ve büyü direncini hiçe sayması demek . Freya karakteri 1ws1 lerde ( her ne kadar NERF yesede ) ilk 3 girebilicek sağlam herolardan biri ve bunun yanında İnfazın gerçek hasar vermesi Freya için muhteşem.Agresif oyuncular için biçilmez kaftan .

İntikam : Bu savaş büyüsünü genelde Freya oyuncuları level ve item üstünlüğü ele geçirip öncelikle kendi lanesini daha sonra ise diğer laneleri kazanmaya oynar. Fakat arkadaşlar şuna dikkat etmek lazım bu savaş büyüsünü alırsanız oyunun fazla uzaması sizin aleğinize olucaktır.

İntikam savaş büyüsünün özelliği ise arkadaşlar Orman yada minyonlara seviyemize bağlı olarak 600 ile 1440 arası gerçek hasar vermekte ve bunun yanında 3 saniyeliğine orman yaratıklarına %30 daha fazla hasar vurmamızı sağlar.

Kurcalama : Karşı rakibi sindirmek ve kendi kulesinin altında dahi rahat bırakmamak ve hatta 2 kule ile ilk kule arasına rakibini sıkıştırmak için gerçekten Freyaya hakim oyuncular tarafından seçilir.Ayrıca kendi lanesini kazandıkdan sonra diğer lanelere kolayca gang atıp kule altında kolay skor yada kule almak için ideal bir savaş büyüsü.

Kurcalama savaş büyüsünü özellikleri ise savunma kulelerini 3 -5 saniye susturur ve kulelerin savunmasını 10 düşürür.

Zayiflat : 1ws1 için Freya oyuncularını tercih edeceği diğer bir savaş büyüsü bu savaş büyüsünü çok çeşitli amaçlarda kullanabiliriz adam kovalarken adamdan kaçmaya çalışırken yada ws nin ortasında kullanmak kesinlikle kana susamış Freya oyuncuları için ideal bir savaş büyüsü.

Zayıflat savaş büyüsünün özellikleri ise şöyle belirli bir kahramanın hareket hızını %70 düşürür ( adam kovalarken yada rakip takım oyuncusundan karçarken kullanılması mantıklı ) fiziksel ve büyü savunmasını %50 düşürür ( 1ws1 için ideal savaş büyüleri arasında ) ve bu etki 3 saniye etkili olur.

ÖNERİLEN TEÇHİZATLAR

Freya için birden fazla teçhizat dizilimi var bu oyuncudan oyuncuya göre değişir. Yarı tank full hasar dizilimi vardır.

Öncelikle Yarı Tank Freya teçhizat dizilimini ele alalım ;

Açgözlülük Dişi ;

+70 Fiziksel saldırı

%20 Can çalma

Pasifi : Kahramanın HP si %40 ‘ın altına düştüğünde kahraman fazladan %10 fiziksel can calma kazanır.

İtemi öncelikle kılma sebebimiz Freya yakın dövüş şampiyonu olduğundan menzilli heroya karşı oyunun erken safhalarında destek gelmediği sürece pek birşey yapamayız . Bunun için oyunun erken safhalarında geriye düşmemek ve lanede daha uzun kalabilmek için iyi bir item .

Ayrıca oyunun orta ve son bölümlerinde ise team fightlarda ön safda daha uzun durmasını ve hasar tanklaması aynı zamanda ise rakip takım oyuncularına verebildiği kadar hasarı vermesini sağlıycaktır.

Ölümsüzlük ;

+800 HP

+40 Büyü direnci

Pasifi :Öldükten 2 saniye sonra %15 Hp ve 300 – 1000 arası hasarı emebilcek bir kalkan ile yeniden canlanır. Kalkan 3 saniye etkili olur.Bekleme süresi 180 saniye

Bu item sayesinde korkmadan en önde durup hasar tanklıyabiliriz.Fakat bu demek değildirki gerçekten Ölümsüzüz canımızın sadece %15 ile yeniden doğucağımızı ve 3 saniye etkili olucak bir kalkanımızın olcağını kesinlikle aklımızdan çıkarmamalıyız.

Bu itemle kule altına girip kule hasarını tanklıyabilir ve takımımızın skor yada skorlar almasında büyük etkisi olucaktır . Ayrıca Team fightlarda bu item sayesinde 2. kez yeniden doğup rakip takımı Işık Hızında Saldırı skilimizi kullanarak rakibi sersemletebiliyor yada İnanç Kanatları skilimizi kullanarak kurtulabiliriz.

Umutsuzluk Kılıcı ;

+130 Fiziksel saldırı

%25 saldırı hızı

%10 Kritik şansı

Pasifi : Sersemletilmiş , havaya savrulmuş , dönüştürülmüş yada engellenmiş düşmanlara fazladan %10 hasar verir.

İtemi seçme nedenimiz Saldırı gücümüzü maxımum düzeye çıkarmak ayrıca saldırı hızı ilede Işık Hızında Saldırı skilli ve düz vuruşlarımız daha hızlı olucağı için fazladan daha fazla skıll yada duz vuruş imkanı yakalayıp maxımum düzeyde hasar çıkarmamızı sağlıycaktır. Bunun yanında Kritik şansı her ne kadar %10 olsada 1ws1 lerde çok fazla işimize yarayıp bazı savaş büyüleriyle kombine edilip muazzam derecede anlık hasar çıkarmamızı sağlıyabilir.Bununla birlikte Sersemletilmiş , havaya savrulmuş , dönüştürülmüş yada engellenmiş düşmanlara %10 fazladan hasar verme imkanı ile Team fightlarda yada 1ws1 lerde hasarımızı çok çok fazla arttırıcaktır.Bunun için bu item Yarı tank Freya için mükemmel bir item denebilir zira aradığımız tüm özellikler bir itemde toplanmış.

Kılıç Zırhı ;

+90 Zırh

Pasifi : Bir temel saldırı hasarı aldığında saldırganın fiziksel saldırısının %25 kadarını fiziksel hasar olarak saldırgana yansıtır.

Bu item tamimiyle karşı takımın AD saldırı gücü taşıyıcısı için mükemmel bir item zira hem zırh değeri vermesi hemde pasifinin AD saldırı gücü taşıyıcısına ulaşamasak bile dolaylı yoldan hasar vermemizi sağlıycaktır. Bu nedenle bu item Yarı tank Freya için ideal itemler arasında .

Azizin Sığınağı ;

+900 HP

+56 Büyü direnci

Pasifi : Her 30 saniye boyunca 450 – 1150 hasar emebilen bir kalkana sahip olur ( kalkanın etkisi savaş sürdükçe artar. )

AP taşıyıcı heroları ani hasar vermektedir. bu yüzden gerek HP gerek büyü direnci vermesi mükemmel fakat bu itemi dahada mikemmel yapan pasifi 450 -1150 arası hasar emebilen bir kalkan vermesi ve bu kalkanın savaş sürdükçe etkisini arttırması bu demektir ki heromuz ani hasardan dolayı devre dışı kalmıycaz.

Kana Susamış Kral ;

+1550 HP

+75 HP yenileme

Pasifi :Bir öldürme yada asist Kahramanın can miktarının %20 kadarını 5 saniye içinde yeniler. 10 saniye bekleme ssüresi var.

İtemi seçme nedenimiz Hp mizi maxımum seviyede tutmak ve aynı zamanda can yenileme etkisi verdiği için hasar takaslarından kötü çıksak dahi can yenilememiz sayesinde bu durumu düzeltebiliriz.Bunun yanıda Freyanın yüksek potansiyeli sayesinde 2ws1 dahi atabilme imkanı sağlar pasifinin kahraman yada asist katlettikten sonra HP sinin %20 kadarını 5 saniye içinde toparlamasını sağlar . Team fightlarda pasifi işimize yarıycaktır pasifinin bekleme süresi 10 saniye ve asist yada katletme başına Hp mizin %20 sini geri 5 saniye içinde yenilediğimiz için ön saflarda uzun kalmamızı ve maxımum hasarı çıkarmamızı sağlıycaktır.

Full Hasar Freya

Açgözlülük Dişi ;

+70 Fiziksel saldırı

%20 Can çalma

Pasifi : Kahramanın HP si %40 ‘ın altına düştüğünde kahraman fazladan %10 fiziksel can calma kazanır.

İtemi öncelikle kılma sebebimiz Freya yakın dövüş şampiyonu olduğundan menzilli heroya karşı oyunun erken safhalarında destek gelmediği sürece pek birşey yapamayız . Bunun için oyunun erken safhalarında geriye düşmemek ve lanede daha uzun kalabilmek için iyi bir item .

Ayrıca oyunun orta ve son bölümlerinde ise team fightlarda ön safda daha uzun durmasını ve hasar tanklaması aynı zamanda ise rakip takım oyuncularına verebildiği kadar hasarı vermesini sağlıycaktır.

Ölümsüzlük ;

+800 HP

+40 Büyü direnci

Pasifi :Öldükten 2 saniye sonra %15 Hp ve 300 – 1000 arası hasarı emebilcek bir kalkan ile yeniden canlanır. Kalkan 3 saniye etkili olur.Bekleme süresi 180 saniye

Bu item sayesinde korkmadan en önde durup hasar tanklıyabiliriz.Fakat bu demek değildirki gerçekten Ölümsüzüz canımızın sadece %15 ile yeniden doğucağımızı ve 3 saniye etkili olucak bir kalkanımızın olcağını kesinlikle aklımızdan cıkarmamalıyız.

Bu itemle kule altına girip kule hasarını tanklıyabilir ve takımımızın skor yada skorlar almasında büyük etkisi olucaktır . Ayrıca Team fightlarda bu item sayesinde 2. kez yeniden doğup rakip takımı Işık Hızında Saldırı skilimizi kullanarak rakibi sersemletebilir yada İnanç Kanatları skilimizi kullanarak kurtulabiliriz.

Umutsuzluk Kılıcı ;

+130 Fiziksel saldırı

%25 saldırı hızı

%10 Kritik şansı

Pasifi : Sersemletilmiş , havaya savrulmuş , dönüştürülmüş yada engellenmiş düşmanlara fazladan %10 hasar verir.

İtemi seçme nedenimiz Saldırı gücümüzü maxımum düzeye çıkarmak ayrıca saldırı hızı ilede Işık Hızında Saldırı skilli ve düz vuruşlarımız daha hızlı olucağı için fazladan daha fazla skıll yada duz vuruş imkanı yakalayıp maxımum düzeyde hasar çıkarmamızı sağlıycaktır. Bunun yanında Kritik şansı her ne kadar %10 olsada 1ws1 lerde çok fazla işimize yarayıp bazı savaş büyüleriyle kombine edilip muazzam derecede anlık hasar çıkarmamızı sağlıyabilir.Bununla birlikte Sersemletilmiş , havaya savrulmuş , dönüştürülmüş yada engellenmiş düşmanlara %10 fazladan hasar verme imkanı ile Team fightlarda yada 1ws1 lerde hasarımızı çok çok fazla arttırıcaktır.Bunun için bu item Yarı tank Freya için mükemmel bir item denebilir zira aradığımız tüm özellikler bir itemde toplanmış.

Büyülü Kılıç

+60 Fiziksel hasar

+24 Büyü direnci

Pasif:HP %30 altına düştüğü zaman 510-1350 hasarı emebilen bir kalkan devreye girer. ( level ile orantılı )

Bize verdiği hasarın yanında büyü direnci vermesi gerçekten güzel AD Freya kasanlar bilir Büyücü ( AP ) Herolar AD Freyayı tekliyebilir . Bunun önüne geçmek için verdiği büyü direnci ciddi manada işemize yarıycaktır. Bunun yanında pasifinin bize sağladığı kalkan ciddi mana defans vermekte ve azımsanmıycak miktarda hasarı emebilicek bir kalkan vermektedir .Bu yüzden bu item hem hasar hemde defansif özelliğinden dolayı tercihlerim arasında

Yıkım Kılıcı ;

+70 Fiziksel Saldırı

+20 Kritik Saldırı Şansı

Pasif : +50% kritik hasar Saldırı yapmak fiziksel saldırıyı %5 arttırır etki 2 saniye sürer

İtemi seçme nedenimiz tabikide kritik hasar Freyanın anlık hasarını bir anda 2 katına çıkarma şansı 1ws1 yada team fightlarda odaklandığımız rakip takım şampiyonunu bir anda öldürmemizi sağlıyabilir.

Rüzgar Kovalayıcı

+60 Fiziksel Saldırı

+%40

Verdiği fiziksel saldırı dışında itemi zırh delmesi sayesinde karşı takımın tank şampıyonlara gerekli hasara çıkarabılıcez. Bu sayede saldırı gücü taşıyıcıları rakibin tak şampiyonları daha rahat eritebilcek.

SAVAŞ STRETEJİSİ

Freyanın en büyük özelliklerinden birisi birebir savaşlardan başarılı sonuçlar elde etmesidir. Bunun yanında kar topu etkisine yakalanırsa durdurulması gerçekten imkansız bir kahraman . Kitle kontrolü gerçekten çok fazla bunun yanında savaş büyüsü olarakda sersemletmeyi aldığında muazzam bir kitle kontrol etkisine sahip ve bu etkiyi İnanç Kanatları ve Işık Hızında Saldırı skillerinin kombinasyonuyla süper ötesi bir kitle kontrol etkisi yaratabılır. Team fightlarda ise İnanç kanatlarını ile doğru noktaya zıplayıp ve yukarda belirttiğim komboyu uygulamak.

TAKIM SAVAŞI STRATEJİSİ

Takım savaşlarında 2 farklı yol izlenebilir.Bunlardan biri Team fightı başlatmak buda ilk yeteneğimiz olan inanç kanatlarını kullanıp rakip takım oyuncularını bır araya toplamak ve rakip takım oyuncularının odağını üstümüze çekmek böylelikle saldırı gücü taşıyıcılarımızın üstündeki odağı kaldırıp daha rahat pozisyon almalarını sağlamak tabi İnanç kanatlarını kullandıktan sonra Valkryrie teneğimizi kullanıp topladıgımız oyunculara toplu hasar verdikten sonra Işık hızında saldırı yeteğini kullanıp 3. saldırımızda rakip takım oyuncularından bir kısmını yada tamamını sersemletip takım arkadaşlarımızın bu sırada maxımum hasarı elde etmesını sağlıyabiliriz . İlk kitle kontrol etkimizi uyguladıkdan ve 2. kitle kontrol etkimizle rakip takım oyuncularını sersemlettikten sonra kritik nokta şu seçtiğimiz savaş büyü eğer seçtiğimiz savaş büyüsü sersemletmeyse 2. kitle kontrol etkisinden önce yada hemen sonrasında sersemletme savaş büyüsünü kullanarak sersemletme etkisini maxımum seviyeye çekmektir.

Diğer bir strateji ise savaşa arkadan katılıp İnanç kanatlarıyla rakip takımın saldırı gücü taşıyıcısına ulaşıp kitle kontrol etkilerini sıralayıp rakip takımın saldırı gücü taşıyıcılarını egale edebiliriz

YORUM YAZ